Rodzaje list płac
W tym miejscu buduje się wzorzec listy płac. Zastosowanie metody przeliczania listy płac w oparciu o wzorzec jest konieczne. Nawet trudno sobie wyobrazić sytuację wiązania składników płacowych dla każdej listy oddzielnie. Specyfikacja wzorca spełnia jeszcze dodatkowe funkcje. Każdemu składnikowi możemy przypisać konto FK i kategorię Księgi Dokumentów. Przypisanie konta jest potrzebne dla firm będących na pełnej rachunkowości, a kategorii KD dla wszystkich form działalności gospodarczej. Często tą kategorią jest literka „W” reprezentująca w księdze wynagrodzenia, ale można oczywiście wybrać każdą inną, np. „O” - od podatku, czy po prostu „K” – koszty inne. Podczas przeliczania listy program tworzy w Księdze Dokumentów dokument z wybranym rodzajem (domyślnie „PK”) i dowiązuje do niego dekretację zgodną z wzorcem oraz wszystkie zdefiniowane i zsumowane kategorie.
Wracając do budowy wzorca, nowy składnik dodajemy typowo dla zestawień tabelarycznych, tj. menu kontekstowego (prawy klawisz myszy) lub za pomocą klawisza [Ins]. Po dodaniu nowej pozycji trzeba w kolumnie składnik wybrać składnik po klawiszu [Enter] lub tzw. dwukliku. Program kontroluje kolejność składników i obecność definicji składników. Jeżeli w kolumnie Lp. pojawiają się znaki „xxx”, to znaczy, że nie ma takiego składnikach w wykazie „Składniki płacowe”. Ponadto można modyfikować kolejność składników zmieniając Lp. ale jak składnik jest wyliczany na podstawie innych składników, to program może zaingerować w ustawioną kolejność. Chodzi o unikanie błędu kolejności wyliczania składników płacowych.
Kolumny „Wartość” i „R” zawierają informację o stałym składniku, tj. taki składnik, który posiada stałą wartość dla wszystkich list płac z określonym wzorcem oraz wszystkich osób na liście, przy zachowaniu najwyższego priorytetu dla składników ręcznych listy. Czyli, jak poprawisz wartość składnika na liście i ma on zaznaczoną kolumnę „R”, to program nie może zmienić tej wartości.
Każda firma/baza posiada swoje wzorce list płac oraz swoje składniki płacowe. Istnieje możliwość importowania wzorców i składników płacowych z innej bazy za pomocą polecenia Import. Polecenie jest dostępne pod prawym klawiszem myszy lub jako guzik na pasku narzędziowym.