Dla opornych/Kategorie RV

Z VatoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przez kategorię rejestru VAT rozumiemy zdefiniowany sposób księgowania dokumentów.


Litera występująca w pierwszej kolumnie określa typ operacji: Sprzedaż/Zakup, a w drugiej kolumnie odpowiada literze występującej w stopce VAT rejestru. Pozostałe pola zawierają dane informacyjne i dotyczące sposobu księgowania oraz metody liczenia podatku VAT.


Przypisanie konta do określonej pozycji uaktywnia wykonywanie przez program automatycznej dekretacji. Jeśli chcesz usunąć skojarzone konto, to na kolumnie z numerem konta naciśnij klawisz [Del] lub wybierz z menu podręcznego opcję "Usuń".


Kolumna oznaczona literką „k” określa sposób księgowania kosztów, jeżeli pozostanie pusta, to program potraktuje wartość netto jako koszt. Jeśli natomiast wpiszemy literkę „Z”, to koszt nie będzie liczony. Pozostałe kolumny „P” i „O” informują, czy podatek VAT jest przeciwstawny do operacji, np. import jest zakupem, ale podatek VAT naliczony; oraz czy wartość operacji wliczać do obrotu potrzebnego do wyliczenia struktury sprzedaży zgodnie z nową ustawą o VAT.


Kolumna „zapł.” została wprowadzona ze względu na transakcje importu, gdzie zobowiązanie kontrahenta często jest inne od kwoty brutto faktury. W niej możemy ustalić jaka część faktury jest zobowiązaniem lub należnością.


Program posiada automat do generowania faktur wewnętrznych. Sposób i przyczynę automatycznego utworzenia faktury definiuje się w kategoriach rejestru vat. Dla wybranej kategorii trzeba tylko ustalić kategorie RV wynikowe, rodzaj dokumentu np. FX i od kiedy ma być aktywny. Dzięki zastosowaniu automatu można zrealizować np. generowanie faktury wewnętrznej do nabyć UE lub w każdym innym dowolnym przypadku.



Okno Słowniki->Kategorie RV zawiera kategorie rejestrów vat. Są to definicje "zachowań" w rejestrach vat. Każda z definicji jest oznaczona literką, tak więc mamy do dyspozycji cały alfabet. Definicja zawiera między innymi określenie opodatkowania, rodzaju podatku oraz zachowania względem rozrachunków.


Np. jeśli zaznaczymy, że ma iść brutto w koszty, no to oczywista sprawa, że nie będzie podatku vat, a jeśli zaznaczymy podatek przeciwstawny, no to w zakupach będzie należny a nie naliczony, itd.