Podatek dochodowy

Z VatoWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obliczenie podatku dochodowego wymaga zebrania danych dotyczących przychodów i kosztów od początku roku. Operacja ta jest przeprowadzana w czasie sumowania uruchomionego w Księdze Dokumentów, każdej zaksięgowanej pozycji musi odpowiadać jakaś kategoria zdefiniowana w okienku Kategorie Księgi Dokumentów. Tam, w kolumnie R, musi być określone, która z nich jest Kosztem, a która Przychodem. W zależności od formy działalności gospodarczej występują różne sposoby obliczenia podatku od dochodu. Upraszczając nieco opis założymy, że podatnikiem jest osoba fizyczna. Wówczas obliczenie podatku dochodowego wymaga zastosowania progów podatkowych wpisywanych do stałych miesięcznych. Chcąc dalej obliczyć zaliczkę należy odjąć kwotę już zapłaconą oraz kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jak widać istnieje potrzeba określenia składek zdrowotnych i to jest robione na postawie zapisów do Księgi Dokumentów. Wskazanym rozwiązaniem jest księgowanie składek ZUS jednym dokumentem DW z rozróżnieniem kategorii księgi, na „K” (pozostałe koszty) obejmując składki emerytalne i rentowe oraz „O” - zawierającej kwotę składki zdrowotnej i odejmowanej od podatku.

Program rozróżnia firmę po danych zapisanych w wykazie kontrahentów, a dokładniej informacji w polu Forma Działalności.

Eksport do formularzy IPS dotyczy symboli "PIT5_", "CIT2_,P" (w zależności od formy działalności), "USP,P", co oznacza, że zostaną wywołane wszystkie aktualne formularze, których symbol zaczyna się odpowiednio znakami PIT5_, PIT5L_, CIT2_ i USP.

Po zmianie w polu "blokada podatku" trzeba uruchomić "Sumowanie", żeby program mógł policzyć od nowa wszystkie dane zawarte w tej tabeli, a szczególnie zaliczki na podatek dochodowy. Warto pamiętać, że wszystkie dane w zestawieniu są uzupełniane pod sumowania. Zasada ta jest również stosowana w przypadku podatku VAT i rejestrów.

Z tego okienka można wydrukować zestawienie podatku ryczałtowego, ale w danych firmy musi być zapisana odpowiednia forma działalności, tj. „RE”.

Kolumny „BP” i „BKW” umożliwiają blokadę progów podatkowych i kwoty wolnej, co jest bardzo ważne dla rozliczeń np. z podatku liniowego osób fizycznych.